Сьогодні в Києві відбулася прес-конференція «Розвиток Українського ОПК — перепони та шляхи вирішення», під час якої було підписано Меморандум щодо удосконалення умов державних закупівель, покращення доступу до фінансових інструментів та регулювання експортної діяльності. Документ підписали представники ключових об’єднань виробників оборонно-промислового комплексу, зокрема NAUDI, Федерація роботодавців України Дефенс, Ліга оборонних підприємств України та Технологічні Сили України. Від парламенту підписи поставили Галина Янченко, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради з питань захисту прав інвесторів, та Олександр Ковальчук, співголова робочої групи ТСК Верховної Ради з питань інвестицій в ОПК.
Галина Янченко, голова Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради по захисту прав інвесторів, зазначила: «Час об’єднати зусилля Парламентської спецкомісії та ключових оборонних підприємств для вирішення трьох основних проблем у галузі. Перше – це перегляд умов державних закупівель і виключення дискримінаційних умов. Друге – доступ до фінансових інструментів. І третє – відкриття контрольованого експорту».
Метою меморандуму є розв'язання ключових проблем, які гальмують розвиток оборонно-промислового комплексу України. Учасники підкреслили важливість цих кроків для прискорення темпів розвитку сектору та збільшення інвестицій в український ОПК.
Сергій Висоцький, заступник голови NAUDI, акцентував на проблемах, з якими стикаються підприємства ОПК під час війни: «Ми, як представники індустрії, не розуміємо, чому в умовах війни, коли наша продукція має щодня бути на фронті, нам доводиться буквально виборювати увагу до наших проблем. Наприклад, такі речі як подвійні штрафи для підприємств ОПК не сприяють розвитку галузі в такий складний час».
Важливою темою обговорення стала підтримка приватних підприємств ОПК та їхні рівні права з державними виробниками. «Приватні підприємства мають отримати доступ до фінансових ресурсів та можливість прозоро співпрацювати з міністерствами. У нас спільна мета – забезпечити армію зброєю, і всі ми працюємо для того, щоб Україна перемогла за допомогою власної, української зброї», — додав Висоцький.
Катерина Михалко, представниця «Технологічних Сил України», підкреслила важливість технологій для порятунку життів воїнів: «Покращене регулювання дозволить постачати більше наших систем на фронт. Наші дослідження показали, що 85% підприємств або вже здійснили релокацію за кордон, або планують це зробити. Ми хочемо забезпечувати фронт, але головна проблема — брак фінансування та обмеження експорту».
Підписання меморандуму стало важливим кроком на шляху до вдосконалення регулювання оборонної промисловості та забезпечення подальшого зростання українського ОПК.